Teuvan Rivakka ry

Pohjalaista urheilutoimintaa vuodesta 1902

    RSS RSS

Hakalan veljekset väänsivät KLL-kultaa

Keskiviikko 21.10.2015

PORVOO

Teuvalaiset Hakalan veljekset Aapo ja Arttu väänsivät kullan arvoisesti viikonloppuna Porvoossa käydyissä koululiikuntaliiton vapaapainin SM-kisoissa. Aapo voitti 13-vuotiaiden 30-kiloisten sarjan ja Arttu 16-vuotiaiden 50-kiloiset.

(lähde: ILKKA lehti)

 

 

 

 

 

 

Sääntö uudistuksia!

 

FILAN HYVÄKSYMÄT SÄÄNTÖMUUTOKSET 2013

 

  1. Yleistä

  1. Kreikkalais-roomalainen paini

Passiivisuus:

 

 

Vyörytys

  1. Vapaapaini

 

Yllä olevat sääntömuutokset perustuvat kansallisten liittojen esityksiin sekä viime kädessä FILAn urheilijakomission esityksiin. FILAn urheilukomissiossa on useita olympiavoittajia sekä maailmanmestareita. Säännöt tällä hetkellä eivät ole yksiselitteiset ja tulevat modifioitumaan, kun kokemusta kisajärjestelyistä tulemme saamaan. FILAn kongressin päätöksen mukaisesti (18.5.2013 Moskova) säännöt ovat voimassa heti.

Suomen Painiliiton puolesta,

 

Pertti Vehviläinen

Toiminnanjohtaja

 

Jukka Rauhala

Puheenjohtaja

 

 

 

18. - 19.5.2013 Kotka

Kreikkalais-roomalaisen painin Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut.
Järjestäjä Kotkan Painimiehet



Pojat 20 v.
60 kg: 1) Tomi Eronen Kotka, 2) Timi Hurskainen Lahti, 3) Tatu Ahonen Kotka, 4) Leevi Laakkonen Kotka, 5) Tomi Heikkilä Kouvola, 6) Toni-Pekka Järvinen Varkaus.
65 kg: 1) Lauri Mähönen Kuortane, 2) Matias Tyystälä Kemi, 3) Santtu Pekkala Sodankylä, 4) Juuso Latvala Ilmajoki, 5) Leevi Ukkola Oulu, 6) Verneri Friman Kotka.
70 kg: 1) Niko Erkkola Ilmajoki, 2) Emil Pärkkä Vaasa, 3) Tuomas Vesanen Tampere, 4) Henri Knaapi Tampere, 5) Esa Järvinen Helsinki, 6) Ossi Raudaskoski Ilmajoki.
75 kg: 1) Vili Ropponen Kurikka, 2) Markus Jaakkola Lahti, 3) Aapeli Jokinen Tampere.
90 kg: 1) Jussi Kotala Lapua, 2) Arttu-Petteri Klami Kotka, 3) Lauri Lehtinen Kankaanpää, 4) Ville Saastamoinen Ilmajoki.



Tytöt 20 v.
48 kg: 1) Annimaria Aho Alavus, 2) Lotta Hurskainen Lahti.
56 kg: 1) Serafia Mannila Seinäjoki, 2) Sini Pykäläinen Kouvola, 3) Jade Lindfors Helsinki.
67 kg: 1) Henna Tarkkanen Vaasa, 2) Hanna Väli-Torala Ilmajoki, 3) Noora Korpi Seinäjoki, 4) Maiju Siltala Kouvola.



Pojat 16 v.
40 kg: 1) Elmer Mattila Tampere, 2) Santeri Korpela Ilmajoki, 3) Juho Ronkainen Vantaa, 4) Aleksi Seppälä Laihia, 5) Kimi Hölsä Kouvola, 6) Väinö Nuutinen Imatra.
44 kg: 1) Mika Tarkkanen Laihia, 2) Sami Arrasvuori Tampere, 3) Kalle Starck Kuopio.
48 kg: 1) Samu Rajakangas Vaasa, 2) Samuli Saukkoriipi Tornio, 3) Eetu Saukkosaari Seinäjoki, 4) Arthur Champa Kotka, 5) Aleksi Moskuvaara Sodankylä.
52 kg: 1) Akseli Yli-Hannuksela Ilmajoki, 2) Jere Korpela Tampere, 3) Ilmari Putula Alavus, 4) Lauri Karjalainen Kyyjärvi, 5) Konsta Kvist Kajaani, 6) Joonas Törmälehto Oulu.
56 kg: 1) Mikko Peltokangas Kauhava, 2) Daniil Poliakov Vantaa, 3) Markus Ahtiainen Seinäjoki, 4) Miika Lähdesmäki Ilmajoki, 5) Artjom Shapovalov Perho, 6) Milad Gardinya Kajaani.
62 kg: 1) Harri Nousiainen Kauhajoki, 2) Markus Kallio Kaarina, 3) Elias Tyystälä Kemi, 4) Roni Väliheikki Ilmajoki, 5) Konsta Mäenpää Ilmajoki, 6) Leevi Lauttanen Janakkala.
70 kg: 1) Matias Lipasti Ilmajoki, 2) Artturi Miilumäki Alavus, 3) Henri Kortesoja Lapua, 4) Eemeli Nisula Oulu, 5) Arvi Savolainen Lahti, 6) Henry Majaniemi Kotka.
85 kg: 1) Toni Metsomäki Ilmajoki, 2) Leo Flinkman Askola, 3) Juho Moisio Muurame, 4) Rasmus Halttunen Helsinki, 5) Roope Viitanen Tampere, 6) Nestor Helander Rauma.

Pojat 13 v.
28 kg: 1) Juho Takamaa Ilmajoki, 2) Teo Laitila Vantaa, 3) Akseli Erkkola Sipoo, 4) Valtteri Raudasoja Rovaniemi, 5) Veeti Tuuri Seinäjoki, 6) Veeti Kervinen Liperi.
30 kg: 1) Kasperi Kauhanen Porvoo, 2) Jesse Mäkelä Hamina, 3) Akseli Orava Kaarina, 4) Santtu Räsänen Riihimäki, 5) Arttu Suhonen Oulu, 6) Nico Hakala Tampere.
32 kg: 1) Tino Ojala Helsinki, 2) Arttu Hakala Teuva, 3) Juho Lamberg Jyväskylä, 4) Tuomas Sinervö Vesilahti, 5) Sampo Huttunen Jyväskylä, 6) Kalle Isokangas Oulu.
34 kg: 1) Henri Halonen Tornio, 2) Kimi Mustonen Oulu, 3) Elias Salmela Rovaniemi, 4) Niko Hynninen Imatra, 5) Miko Elkala Lahti, 6) Julius Manninen Mäntsälä.
37 kg: 1) Jussi Autio Seinäjoki, 2) Santeri Kvist Kajaani, 3) Riku Suhonen Laukaa, 4) Kasper Törmälä Kemi, 5) Matias Tuukkanen Laukaa, 6) Joona Mustonen Nurmijärvi.
40 kg: 1) Joni Komppa Seinäjoki, 2) Vilho Laukkarinen Jyväskylä, 3) Jimi Ahola Mustasaari, 4) Wiljami Kartila Tampere, 5) Eetu Järvi Seinäjoki, 6) Topias Saari Heinola.
45 kg: 1) Joonas Mört Turku, 2) Vilho Yli-Hannuksela Ilmajoki, 3) Miikka Alasaari Kauhajoki, 4) Petteri Salmi Mynämäki, 5) Jiri Toiva Vantaa, 6) Onni Turunen Porvoo.
52 kg: 1) Markus Repo Raisio, 2) Roni Puustelli Loviisa, 3) Otto Ketonen Ilmajoki, 4) Riku Hoikka Helsinki, 5) Eemeli Ruusila Järvenpää, 6) Riku Sten Vaasa.
60 kg: 1) Juho Pahikainen Oulu, 2) Ko Reh Kotka, 3) Santeri Jussila Ilmajoki, 4) Lauri Pajunen Nokia, 5) Leevi Nyberg Järvenpää, 6) Jukka Ylisoini Kerava.

Tytöt 13 v.
28 kg: 1) Veera Lehtimäki Vimpeli, 2) Aliisa Tuomi Akaa, 3) Emmi Kiljunen Lahti.
30 kg: 1) Vilma Lehtimäki Vimpeli.
34 kg: 1) Taru Vainionpää Kuortane, 2) Venla Salmela Ylivieska, 3) Varpu Saari Ylivieska.
40 kg: 1) Emma Kujala Seinäjoki, 2) Anni Hyrkkänen Lappeenranta, 3) Elisa Kiljunen Lahti, 4) Venla Peltola Miehikkälä.
52 kg: 1) Elli Tuomi Akaa, 2) Salla Keskinen Janakkala.

Kuntien pisteet:
1) Ilmajoki 68, 2) Seinäjoki 40, 3) Tampere 33, 4) Kotka 28, 5) Lahti 27, 6) Oulu 20, 7) Vaasa 18, 8) Helsinki 18, 9) Vantaa 16, 10) Alavus 15, 11) Kemi, Kouvola, Kuortane ja Vimpeli 12, 15) Akaa, Jyväskylä ja Tornio 11, 18) Kauhajoki ja Lapua 10, 20) Kaarina, Laihia ja Ylivieska 9, 23) Kajaani 8, 24) Rovaniemi ja Porvoo 7, 26) Janakkala, Kauhava, Kurikka, Laukaa, Raisio, Sodankylä ja Turku 6, 33) Hamina, Lappeenranta, Askola, Loviisa ja Teuva 5, 38) Imatra, Järvenpää, Kankaanpää, Kuopio, Mustasaari, Muurame ja Sipoo 4, 45) Kyyjärvi, Miehikkälä, Mynämäki, Nokia, Riihimäki ja Vesilahti 3, 51) Perho 2, 52) Mäntsälä, Nurmijärvi, Heinola, Kerava, Liperi, Rauma ja Varkaus 1, 59) Alavieska, Espoo, Haukipudas, Hollola, Hyvinkää, Ii, Iitti, Joensuu, Jämsä, Kangasala, Kirkkonummi, Kokkola, Lappajärvi, Lemi, Lempäälä, Lohja, Mänttä-Vilppula, Naantali, Nastola, Nivala, Oulainen, Paimio, Pori, Taipalsaari, Tuusula, Ulvila ja Ylöjärvi 0.

Osanottajia 320, seuroja 85, otteluita 467.

 

 

4. - 5.5.2013 Järvenpää

Kreikkalais-roomalaisen painin miesten SM-kilpailut

Järjestäjä Järvenpään Voimailijat



5.5 sunnuntain sijoitukset

60 kg: 1) Ville Pasanen KuKu, 2) Jani Haapamäki KaKa, 3) Antti Lindgren OP, 4) Vili Manninen JäVo, 5) Juho Huttunen HaHe ja Juuso Latvala IK, 7) Toufan Ahmadi VaaTo.

74 kg: 1) Henri Välimäki TeRi, 2) Veli-Karri Suominen VV, 3) Jarno Ålander HeTa, 4) Jere Kunnas HPM, 5) Arttu Koivulahti IK ja Markus Jaakkola LA, 7) Hannu-Pekka Kattelmäki LA, 8) Henri Palomäki AU, 9) Juuso Ukkola HaHe, 10) Vili Ropponen IK, 11) Aber Amiri HeTa, 12) Juho Ihanamäki PPM, 13) Sami Özyavuz OP, Juha Erving LaihLu ja Riku Tolkkinen LaLu, 16) Vladimir Plemjanov HeTa, 17) Mikko Teppo PeTo, Tauno Perälä NJ ja Juho Teppo PeTo.

120 kg: 1) Taisto Lalli TWM, 2) Tuomas Lahti YTK, 3) Juuso Huovinen Haka, 4) Jonne Jokela OP, 5) Heikki Haapa-aho Haka ja Sami Ilvesoksa NJ, 7) Juha-Matti Eskola YTK, 8) Matti Pahikainen HaHe, 9) Riku Mäntylä ViPy.

------------------------

26.1.2013 Nykøbing Falster Tanska

Kreikkalais-roomalaisen painin kv. Thor Masters turnaus



Netissä www.painiliitto.net on linkki kisasivulle.



Suomalaisten osalta kisa oli yksi "näytönpaikoista" tuleviin EM-paineihin., mitkä otellaan Georgian Tbilisissä 19. - 24.3. Kisajoukkue nimetään Suomen Painiliiton hallituksen toimesta maanantai iltana, asiasta lähetetään tiedote alkuillan aikana.



Suomalaisten sarjat

60 kg: 1) Stig Andre Berg Norja, 2) Ville Pasanen Suomi, 3) Erik Weiss Saksa, 4) Christoph Bast Saksa, 5) Mathias Hagdahl IK Sparta Tanska, 6) Jussi-Pekka Niemistö Suomi.

66 kg: 1) Sasum Ghambaryan Armenia, 2) Tigran Torosyan Armenia, 3) Aram Julfalakyan Armenia, 4) Sasu Kaasinen Suomi, 5) Khosrov Melikyan Armenia, 6) Benedikt Puffer Itävalta.

74 kg: 1) Mark O. Madsen Tanska, 2) Valtteri Moisio Suomi, 3) Henri Välimäki Suomi, 4) Jan Rotter Saksa, 5) Damian Hartmann Saksa, 6) Frederik Ekström Saksa.

84 kg: 1) Artur Shahinyan Armenia, 2) Jim Pettersson IK Sparta Tanska, 3) Maksim Manukyan Armenia, 4) Ramsin Azizsir Saksa, 5) Antti Hakala Suomi, 6) Tobias Kvarnmark IK Sparta Tanska.

96 kg: 1) Artur Aleksanyan Armenia, 2) Sargis Tonoyan Armenia, 3) Timo Kallio Suomi, 4) Peter Öhler Saksa, 5) Daniel Gasti Itävalta, 6) Rof Linke Saksa.



Joukkueiden pisteet

1) Armenia 22 pist., 2) Norja 11, 3) Suomi 11, 4) Saksa 8.



Suomalaisten seurat

Ville Pasanen Kuortaneen Kunto

Jussi-Pekka Niemistö Koovee Tampere

Sasu Kaasinen Helsingin Tarmo

Valtteri Moisio Koovee Tampere

Henri Välimäki Teuvan Rivakka

Antti Hakala Alavuden Urheilijat

Timo Kallio Turun Voimamiehet

 

 

 

12.1.2012 Kouvola

Painin XXXIV Herman Kare turnaus

Kreikkalais-roomalaisen painin osalta Suomi Cup 1 / 2013 osakilpailu

Järjestäjä: Kouvolan Painijat




Ottelukaaviot netissä www.painiliitto.net



Kreikkalais-roomalainen paini (Suomi Cup osakilpailu):

55 kg: 1) Thomas Rönningen NOR, 2) Artjom Komarov StP, 3) Toufan Ahmadi VaaTo ja Taaniel Piiskoppel EST, 5) Rami Syrjä SPM ja Mikko Peltokangas Virkiä.

60 kg: 1) Esa Uimonen JPI, 2) Anar Zeinalov EST, 3) Ville Pasanen KuKu ja Jussi-Pekka Niemistö Koovee, 5) Mikko Lyttinen KuKu ja Niko Ohukainen OP.

66 kg: 1) Stig Andre Berge NOR, 2) Tapio Helminen YTK, 3) Kristaps Kalnakarklis LAT ja Fevzi Mamutov UKR, 5) Jumaa Zakole OP ja Marius Thommesen NOR.

74 kg: 1) Ruslan Oleksenko UKR, 2) Aleksandrs Visnakovs LAT, 3) Henri Välimäki TeRi ja Glebs Silovs LAT, 5) Eivydas Sekus LTU ja Juho Ihanamäki PPM.

84 kg: 1) Aleksandr Kazakevic LTU, 2) Arten Stebenov StP, 3) Joona Larmila Koovee ja Eerik Aps EST, 5) Marko Kivimäki IK ja Julius Matuzevicius LTU.

96 kg: 1) Alo Toom EST, 2) Vilius Laurinaitis LTU, 3) Elias Kuosmanen JäVo ja Timo Kallio TWM, 5) Mark Svetlanov JäVo, 6) Ardo Arusaar EST.

120 kg: 1) Camran Gasanov StP, 2) Juuso Huovinen Haka, 3) Oskari Riihioja PeTo, 4) Marijus Grygelis LTU.



Vapaapaini:

60 kg: 1) Toufan Ahmadi VaaTo, 2) Lauri Ruhahen JäVo, 3) Roope Luostarinen JäVo.

66 kg: 1) Makvan Amirkhani VaaTo, 2) Tero Halmesmäki HyPk, 3) Mikko Lahtinen KoPa.

74 kg: 1) Jere Kunnas HPM, 2) Niko Kettunen EsU, 3) Jonas Honkanen HPM, 4) Henri Selenius JäVo, 5) Vili Sillanpää KoPa.

84 kg: 1) Kalle Rämä Pilke, 2) Santeri Varteva EsU.

 

24.11.2012 Ilmajoki

Painin Arvo Haavisto -turnaus

Järjestäjä Ilmajoen Kisailijat



Kisa oli samalla kreikkalais-roomalaisen painin Suomi Cupin osakilpaiIu.



Ottelukaaviot / linkki kisasivuille: www.painiliitto.net



55 kg: 1) Niko Ohukainen Suomi Oulun Pyrintö, 2) Toufan Ahmadi Vaasan Toverit, 3) Taaniel Piiskoppel Viro ja Emil Sundberg Ruotsi, 5) Mikko Peltokangas Lapuan Virkiä, 6) Rami Syrjä Seinäjoen Paini-Miehet.

60 kg: 1) Dmytro Tsymbaliuk Ukraina, 2) Jussi-Pekka Niemistö Koovee Tampere, 3) Ville Pasanen Suomi Kuortaneen Kunto ja Mazyar Shirmohammadi Helsingin Tarmo, 5) Arttu Kalliolevo Porin Paini-Miehet ja Joakim Fagerlund Ruotsi.

66 kg: 1) Mykola Savchenko Ukraina, 2) Thrasher Porcher USA, 3) Niklas Amnemo Ruotsi ja Ruslan Israfilov Ukraina, 5) Jerry Pitkänen Helsingin Tarmo ja Kostyantyan Stas Ukraina.

74 kg: 1 Valtteri Moisio Koovee Tampere, 2) Aleksanrs Visnakovs Latvia, 3) Veli-Karri Suominen Viipurin Voimailijat ja Andy Bisek USA, 5) Tomas Sobecky Tsekki ja Henri Välimäki Suomi Teuvan Rivakka.

84 kg: 1) Antti Hakala Alavuden Urheilijat, 2) Alo Toom Viro, 3) Oleksandr Shyshman Ukraina ja Julius Matuzevicius Liettua, 5) Andrii Bielykh Ukraina ja Erik Gobozov Ukraina.

96 kg: 1) Maksim Safaryan Pietari Venäjä, 2) Rami Hietaniemi Suomi Nurmon Jymy, 3) Timo Kallio Turun Voimamiehet ja Tuomas Lahti Ylä-Tikkurilan Kipinä, 5) Jonne Jokela Oulun Pyrintö ja Vitali Kalina Pietari Venäjä.

120 kg: 1) Robbie Smith USA, 2) Mykola Kuchmii Ukraina, 3) Juuso Huovinen Helsingin Haka, 4) Sebastian Lönnborn Ruotsi, 5) Oskari Riihioja Suomi Peräseinäjoen Toive.




Kreikkalais-roomalaisen painin Suomi Cupin 2012 pistetilanne kärjen osalta ennen viimeistä osakilpailua, 1.12. Janakkala OPen -painikisaa:


1) Ville Pasanen Kuortaneen Kunto 66 pistettä, 2) Veli-Karri Suominen Viipurin Urheilijat 63, 3) Toufan Ahmadi Vaasan Toverit 61, 4) Jonne Jokela Oulun Pyrintö 47, 5) Juuso Huovinen Helsingin Haka 35, 6) Antti Hakala Alavuden Urheilijat 32, 7) Rami Hietaniemi Nurmon Jymy 32, 8) Karwan Ahmadi Vaasan Toverit 32, 9) Sebastian Huovinen Helsingin Haka 31, 10) Jussi-Pekka Niemistö Koovee Tampere 27.

 

 

 

23.11.2012 Ilmajoki

Painimaaottelu Suomi - Ruotsi, miesten kreikkalais-roomalainen paini

Järjestäjä Ilmajoen Kisailijat



Suomi - Ruotsi 5-2


55 kg: Niko Ohukainen - Emil Sundberg 2-0 (2-0, 1-0)

60 kg: Ville Pasanen - Joakim Fagerlund 2-0 (6-0, 1-0)

66 kg: Sasu Kaasinen - Niklas Amnemo 2-0 (3-0, 1-0)

74 kg: Henri Välimäki - Zackarias Tallroth 2-0 (2-0, 2-0)

84 kg: Pekka Rintamäki - Kristofer Johansson luovutusvoitto (4-1, 0-1, luov.)

96 kg: Fredrik Shön - Rami Hietaniemi 2-0 (1-0, 2-0)

120 kg: Sebastian Lönnborn - Oskari Riihioja 2-0 (1-0, 5-0)

 

Lontoon testikilpailujen sääntökokeilut voimaan

Filan hallitus on hyväksynyt välittömästi otettavaksi käyttöön Lontoossa viime viikolla pidetyn
olympiatuomareiden koulutustilaisuudessa sovitut sääntökokeilut, joita käytettiin testikilpailuissa.
1. Voimassa olevia sääntöjä on noudatettava tarkasti. Tuomarin huomauttamisen
jälkeen toistuvasta rikkeestä annetaan varoitus ja piste(et).
- parterre-asento on oltava sääntöjen mukainen; päällä olevan kämmenet oltava kosketuksessa
(pysähdyksessä) alla olevan selkään.
- juntta-asennossa päällä olevan kädet on oltava yhdessä
- zone-alueelta on poistuttava välittömästi tai suoritettava liike tuomarin kehoituksen jälkeen
- sormissa roikkumisesta annetetaan huomautusten jälkeen väroitus ( vrt. painin estäminen)
- otteessa pakoilusta tuomarin huomautuksen jälkeen  varoitus
2. Kreikkalais-roomalaisessa painissa jaksot aloitetaan, siten että molemmat painijat seisovat
rinta-rintaa vasten ottelun keskellä jalat aloitusympyrässä, kädet sivuilla koskettaen vastustajan käsiin.
mikäli  jakson 1,30 min aikana, jompikumpi painijoista tekee pisteen/pisteitä ei 
mattovuoroon komennusta tule viimeisen 30 sek aikana
.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- mikäli ensimmäisellä jaksolla ei tule pisteitä 1,30 min aikana, sininen painija joutuu alle kuten aiemminkin
- mikäli toisella jaksolla ei tule pisteitä  1,30 min aikana, punainen painija joutuu alle kuten aiemminkin
- mikäli kolmannella jaksolla ei tule pisteitä 1,30 min aikana toimitaan kuten aiemminkin
3. Arvontaa varten ylituomarin pöydällä olevaan laatikkoon (vast.) laitetaan kaksi punaista ja kaksi sinistä
palloa.
- ottelussa jokaisen arvonnan jälkeeen laatikosta otettu pallo jää ottelun ajaksi pöydälle, eikä laiteta 
takaisin laatikkoon mahdolliseen uuteen arvontaan (vapaapaini).
Pertti Vehviläinen

 

 

 

15.10.2011 Eslöv Ruotsi

Kreikkalais-roomalaisen painin maaottelut

Ruotsi - Tanska - Suomi


Suomen joukkueen parhaana palkittiin Sasu Kaasinen.



Ruotsi - Suomi 2-5
96 kg: Miltos Miltiadous - Ismo Pietiläinen sv 1.25,
55 kg: Joakim Fagerlund - Mazyar Shirmohammadi 2-0 (3-0, 2-0),
60 kg: Lukas Nilsson - Ville Käki 0-2 (0-3, 0-2),
66 kg: Timmy Wiedeheim - Sasu Kaasinen 1-2 (2-0, 0-2, 0-1),
74 kg: Alexander Jersgren - Henri Välimäki 0-2 (0-1, 0-1),
84 kg: Christoffer Ljungbeck - Antti Hakala 1-2 (0-1, 1-0, 0-1),
120 kg: Sebastian Lönnborn - Ismo Pietiläinen 2-0 (4-0, 1-0).



Suomi - Tanska 3-3
55 kg: Mazyar Shirmohammadi - Martin Lorenzen 0-2 (0-1, 0-2),
96 kg: Ismo Pietiläinen - Anders Sekested sv (2-0, 4-0, sv. 0.54),
60 kg: Ville Käki - Fredrik Bjerrehus 0-2 (0-1, 0-3)
66 kg: Sasu Kaasinen - Fredrik Ekström 2-0 (3-0, 3-0),
74 kg: Henri Välimäki - Mark O. Madsen 0-2 (0-1, 0-4),
84 kg: Antti Hakala - Anyd Sekested 2-0 (5-0, 2-0).

Ruotsi - Tanska 5-2
55 kg: Joakim Fagerlund - Martin Lorenzen 2-0 (3-0, 1-0),
60 kg: Lukas Nilsson - Fredrik Bjerrehus 0-2 (0-2, 0-1),
66 kg: Timmy Wiedeheim - Fredrik Eström 1-2 (0-1, 1-0, 1-0),
74 kg: Alexander Jersgren - Mark O. Madsen 0-2 (0-3, 0-6),
84 kg: Jim Pettersson - Andy Nielsen 2-0 (1-0, 6-0),
96 kg: Jimmy Lidberg - Anders Sekested 6-0, 4-0 Fall 0.56,
120 kg: Sebastian Lönnborn - WO.



Suomalaisten seurat

Mazyar Shirmohammadi Helsingin Tarmo

Ville Käki Kotkan Painimiehet

Sasu Kaasinen Helsingin Tarmo

Henri Välimäki Teuvan Rivakka

Antti Hakala Alavuden Urheilijat

Ismo Pietiläinen Lahden Ahkera

 

14. -15.5.2011 Tallinna Viro

Painin Pohjoismaiden mestaruuskilpailut

Suomalaisten sijoitukset

Miehet (ottelupäivä 15.5.)

55 kg: 6) Fazel Ahmadi,

60 kg: 1) Jarkko Ala-Huikku, 2) Jani Haapamäki,
66 kg: 1) Juha Hiltunen, 4) Rafael Toijanen,
74 kg: 2) Henri Välimäki, 4) Sasu Kaasinen,
84 kg: 4) Timo Kallio, 8) Tuomas Tarino, 10) Pekka Rintamäki,
96 kg: 3) Rami Hietaniemi, 4) Antti Hakala,
120 kg: 2) Taisto Lalli..

29.3. - 3.4.2011 Dortmund Saksa
Painin Euroopan mestaruuskilpailut

Suomalaisten ottelut

3.4.

60 kg (27 os.):

István Kozak Unkari - Matti Kettunen 2-1 (0-1, 1-0, 1-0).

Kettusen sijoitus myöhemmin netissä www.painiliitto.net


74 kg (33 os.):

Henri Välimäki - Ilya Shafran Israel 2-1 (1-0, 0-1, 1-1),

Välimäki - Aleksandre Visnakovs Latvia 2-0 (5-1, 1-0),

Péter Bácsi Unkari - Välimäki 2-0 (3-0, 2-0),

keräilyottelu: Arsen Julfalakyan Armenia - Välimäki 2-1 (4-0, 0-1, 2-0).


Välimäen sijoitus myöhemmin netissä www.painiliitto.net


96 kg (25 os.):

Rami Hietaniemi - Georgios Koutsioumpas Kreikka 2-1 (0-1, 3-0, 1-0),

Shalva Godabadze Azerbaidzan - Hietaniemi 2-0 (2-0, 2-0).


Hietaniemen sijoitus myöhemmin netissä www.painiliitto.net.

Painin EM-kilpailut


Suomen Painiliitto on nimennyt seuraavan joukkueen 29.3. - 3.4.2011 Saksan Dortmundissa pidettäviin painin EM-kilpailuihin

Naiset
48 kg: Sariannne Savola Lappajärven Veikot
55 kg: Tiina Ylinen Ilmajoen Kisailijat

Vapaapaini
60 kg: Jukka Hyytiäinen Vieskan Voima
66 kg: Jouni Rosenlöf Helsingin Paini-Miehet
84 kg: Ville Heino Porin Paini-Miehet

Kreikkalais-roomalainen paini
55 kg: Ville Käki Kotkan Painimiehet
60 kg: Matti Kettunen Powert Twisters Imatra
66 kg: Sasu Kaasinen Helsingin Tarmo
74 kg: Henri Välimäki Teuvan Rivakka
84 kg: Tuomas Tarino Korson Veto
96 kg: Rami Hietaniemi Nurmon Jymy
120 kg: Taisto Lalli Turun Voimamiehet

 

------------------------------------------------------------

26.-27.2.2011 Janakkalan Turenki

Miesten kreikkalais-roomalaisen painin SM-kilpailut

Järjestäjä Janakkalan Paini-Ilves



55 kg: 1) Niko Ohukainen OP, 2) Karwan Ahmadi VaaTo, 3) Mazyar Shirmohammadi HeTa, 4) Toufan Ahmadi VaaTo, 5) Jani Pajukoski OP, 6) Vesa Kippola Haka.

60 kg: 1) Matti Kettunen PTI, 2) Jussi-Pekka Niemistö Koovee, 3) Ville Käki KPM, 4) Esa Uimonen JPI, 5) Juho Portti RoP, 5) Leo Salminen AK.

66 kg: 1) Sasu Kaasinen HeTa, 2) Marko Tuomela VVV, 3) Rafael Toijanen JPI, 4) Makwan Amirkhani VaaTo, 5) Johannes Syväterä JPI, 5) Tapio Helminen YTK.

74 kg: 1) Henri Välimäki TeRi, 2) Jonne Ukkola HaHe, 3) Veli-Karri Suominen VV, 4) Akseli Tarino KoVe, 5) Juha Hiltunen IK, 5) Toni Lintala VVV.

84 kg: 1) Tuomas Tarino KoVe, 2) Pekka Rintamäki YKV, 3) Timo Kallio TWM, 4) Tino Orell KirkU, 5) Marko Kivimäki IK, 5) Petri Luoma Virkiä.

96 kg: 1) Rami Hietaniemi NJ, 2) Matti Hämäläinen Koovee, 3) Jonne Jokela OP, 4) Ismo Pietiläinen LA, 5) Tuomas Lahti YTK, 5) Juha Haapala Virkiä.

120 kg: 1) Taisto Lalli TWM, 2) Oskari Riihioja PeTo, 3) Juha-Matti Eskola JäVo, 4) Juuso Huovinen LoVo, 5) Matti Pahikainen HaHe, 5) Heikki Haapa-aho VV.

Joukkueiden pisteet

1) Oulun Pyrintö 12 pist., 2) Vaasan Toverit 11, 3) Helsingin Tarmo, Koovee Tampere ja Turun Voimamiehet 10, 6) Janakkalan Paini-Ilves ja Korson Veto 9, 8) Haukiputaan Heitto ja Vaasan Voima-Veikot 7, 10) Nurmon Jymy, Power Twisters Imatra, Teuvan Rivakka ja Viipurin Voimailijat 6, 14) Peräseinäjoen Toive ja Ylistaron Kilpa-Veljet 5, 16) Ilmajoen Kisailijat, Järvenpään Voimailijat, Kotkan Painimiehet, Lapuan Virkiä ja Ylä-Tikkurilan Kipinä 4, 21) Kirkkonummen Urheilijat, Lahden Ahkera ja Lohjan Voimailijat 3, 24) Rovaniemin Painijat ja Alahärmän Kisa 2, 26) Helsingin Haka 1, 27) Alavuden Urheilijat, Kauhajoen Karhu, Kemin Into, 30) Kuopion Kisa-Veikot, Laihian Luja, Lapin Veikot, Pilkanmaan Pilke, Porin Paini-Miehet, Simpeleen Vesa, Tampereen Voimailijat, Turun Toverit, Voikkaan Viesti, Äänekosken Huima, 39) Äänekosken Huima.



Joukkueita 39, ottelijoita 85, otteluita 105

 

--------------------------------------------------------------------------------------

29.1.2011 Vimpeli
Miesten ja naisten vapaapainin SM-kilpailut
Järjestäjä Lappajärven Veikot

Täydelliset tulokset netissä www.painiliitto.net

Miehet
55 kg: 1) Fatos Durmishi TWM, 2) Karwan Ahmadi VaaTo, 3) Toufan Ahmadi VaaTo, 4) Joonas Ylitolva AuPs.
60 kg: 1) Anvar Damlatzhanov HPM, 2) Ville Lehtikangas ViVo, 3) Jarmo Hyytiäinen ViVo, 4) Ronny Rännälä EsU, 5) Juuso Latva-Kiskola VVV, 6) Matias Savola LaVe.
66 kg: 1) Jouni Rosenlöf HPM, 2) Jukka Hyytiäinen ViVo, 3) Jonas Honkanen HPM, 4) Aki Matilainen AU, 5) Jerry Pitkänen HeTa, 6) Petteri Martikainen JäVo.
74 kg: 1) Rolle Rantala HPM, 2) Jere Kunnas HPM, 3) Robertino Palmroth Koovee, 4) Santeri Varteva EsU, 5) Juho Teppo PeTo ja Joonas Pajunen RV.
84 kg: 1) Ville Heino PPM, 2) Veli-Karri Suominen VV, 3) Henri Leino HPM, 4) Pekka Kuismin HeTa, 5) Jani Lauttanen JPI ja Petteri Nieminen Pilke.
96 kg: 1) Pekka Rintamäki YKV, 2) Marko Kivimäki IK, 3) Juha Haapala Virkiä, 4) Jonne Jokela OP, 5) Antti Kaulio TaVo ja Mika Kuronen TuTo.
120 kg: 1) Oskari Riihioja PeTo, 2) Sami Ilvesoksa NJ, 3) Juha-Matti Eskola JäVo, 4) Tero Ukkonen TeRi, 5) Janne Kärhä SimVe ja Vili Lähteenmäki TaVo.

Naiset
48 kg: 1) Janika Vakkila IK, 2) Emilia Uusi-Ranta IK, 3) Katarina Varteva EsU, 4) Manta Konttila HPM, 5) Mila Järvinen HPM, 6) Sari Vettenranta JäVo.
55 kg: 1) Petra Olli LaVe, 2) Tiina Ylinen IK, 3) Tiina Vainionpää HaHe, 4) Jenna Sihtola HPM, 5) Jenna Hautala SPM, 6) Julia Haapoja VVV.
63 kg: 1) Johanna Hautala SPM, 2) Milja-Mari Syväterä JPI, 3) Petra Tiirikainen HPM, 4) Fatou Mbowe KeU, 5) Hanna Ullakko KI.
72 kg: 1) Jonna Konivuori HPM, 2) Iina Salminen KarkU.

Joukkueiden pisteet
1) Helsingin Paini-Miehet 49, 2) Ilmajoen Kisailijat 21, 3) Vieskan Voima 14, 4) Espoon Urheilijat 10, 5) Vaasan Toverit 9, 6) Peräseinäjoen Toive ja Seinäjoen Paini-Miehet 8, 8) Janakkalan Paini-Ilves ja Lappajärven Veikot 7, 10) Järvenpään Voimailijat, Porin Paini-Miehet, Turun Voimamiehet ja Ylistaron Kilpa-Veljet 6, 14) Helsingin Tarmo, Karkkilan Urheilijat, Nurmon Jymy ja Viipurin Voimailijat 5, 18) Haukiputaan Heitto, Koovee Tampere, Lapuan Virkiä ja Tampereen Voimailijat 4, 22) Alavuden Urheilijat, Auranmaan Painiseura, Keravan Urheilijat, Oulun Pyrintö, Teuvan Rivakka ja Vaasan Voima-Veikot 3, 28) Kemin Into, Pilkanmaan Pilke, Rauman Voimailijat, Simpeleen Vesa ja Turun Toverit 2.

Joukkueita 32, ottelijoita 69, otteluita 87.

 

----------------------------------------------------------------------

15. - 16.1.2011 Kouvola
Painin XXXII Herman Kare -turnaus
Järjestäjä Kouvolan Painijat


Täydelliset tulokset netissä www.painiliitto.net

1. kilpailupäivän palkintojärjestys

55 kg: 1) Iurii Koval Ukraina, 2) Stanislau Chyhrai Valko-Venäjä, 3) Rainer Viilveer Viro ja Thomas Rönningen Norja, 5) Anders Rönningen Norja, 6) Niko Ohukainen Suomi (Oulun Pyrintö).
66 kg: 1) Kazbek Kilou Valko-Venäjä, 2) Edgaras Venckaitis Liettua, 3) Denys Demyankov Ukraina ja Bilai Duguchiev Venäjä, 5) Artem Kudyk Ukraina ja Matti Kettunen Suomi (Power Twisters Imatra).
84 kg: 1) Vladislav Lukasevich Liettua, 2) Timo Kallio Suomi (Turun Voimamiehet), 3) Henri Välimäki Teuvan Rivakka ja Julius Matuzevicius Liettua, 5) Roman Bochkarev Venäjä ja Marko Kivimäki Ilmajoen Kisailijat.
120 kg: 1) Vasily Parsshin Venäjä, 2) Taisto Lalli Suomi (Turun Voimamiehet), 3) Artem Petrov Ukraina ja Sergei Chesnohov Venäjä, 5) Juha-Matti Eskola Järvenpään Voimailijat ja Oskari Riihioja Peräseinäjoen Toive.

Kilpailut jatkuvat sunnuntaina sarjoilla 60, 74 ja 96 kg.

-----------------------------

 

 

 

 

 

Painikoulukisat pidettiin Ke.9.12.2009

Tuloksia

23 kg

1. Aapo Hakala 2. Ruut Tuokkola 3. Eetu Sipola

25 kg

1. Aatu Mannila 2. Iiro Hannonen 3. Daniel Peltonen

30 kg

1. Arttu Hakala

40kg

1. Jonna Hannonen 2. Mariel Peltonen 3. Jenna Ketola

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Painijaosto palkitsi pikku-joulussa 5.12.2009

Eniten harjoituksissa käyneet: Aapo Hakala ja Daniel Peltonen

Parhaat junnupainijat: Arttu Hakala ja Oskari Lehto

 

 

 

 


 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Henri Välimäki paini MM-kisoissa Tanskan Herningenissä 7:ksi ja oli paras suomalainen.


Ottelutulokset: 27.9.2009 kr.room. paini

74 kg (36 os.)
Henri Välimäki - Armen Vardanyan UKR 2-0 (1-0, 1-0)
Henri Välimäki - Mailin Consuegra CUB 2-1 (1-0, 0-1, 1-0)
Henri Välimäki - Jakhongir Muminov UZB 2-0 (2-0, 1-0

Henri Välimäki - Mark O. Madsen DEN 0-2 (0-1, 0-1)
Keräilyottelu:
Henri Välimäki - Rafik Huseynov AZE 0-2 (0-1, 0-1)

Henrin sijoitus 7.

Onnea Henrille toivottaa Rivakan painijat ja valmentajat

Kirjaudu extranetiin - © Teuvan Rivakka 2009 - Networks CMS